Розбираємо: вбє чи Epic Games Steam Store?

140

Пару місяців тому, коли Epic Games заявили, що відкривають свій магазин комп’ютерних ігор, від висміювання в дусі: «О боже, подивіться, ще один вбивця Стима! Ой, як страшно!» його врятував лише суттєвий аргумент про комісії у 12% для видавців. Так часто буває, що коли студія має історію і фінансовий успіх вона намагається відкрити свій магазин, ось тільки найчастіше гри, які робить ця студія, в результаті все одно виходили і в Steam. І ніколи які-небудь Origin, Uplay або GOG.com не були конкурентами головною дійної корови Valve.

Але ось, коли з Стима в буквальному сенсі йдуть великі видавці зі своїми ААА-проектами ми зрозуміли, що Epic Games Store не який-небудь Origin, Uplay або GOG.com. Як ми писали, останнім прецедентом стала для магазину Епік Геймс. До цього можна , але суть в іншому. Тепер, коли все серйозно, ми можемо з упевненістю сказати, що великі булки дядечка Габена повільно, але впевнено здригнулися. Як так вийшло?

Армія Fortnite

Так вийшло, що довгий час у Epic Games не було гучних хітів до виходу Fortnite. І ось його поява спровокувало чи не другий Великий вибух в ігровій всесвіту. Я зі стовідсотковою впевненістю зараховую Fortnite до виду «народних ігор». Так я називаю проекти, які виходять далеко за рамки геймерського ком’юніті, і в них грають навіть ті, хто особливо в іграх не розбирається, так і не на що раніше не грав раніше.

До цього розряду можна віднести The Witcher 3, Skyrim, FIFA і Mortal Kombat. Так от, в Fortnite відіграє колосальну кількість людей, близько 200 мільйонів. Це приносить компанії так багато грошей, що Тім Суїні (засновник Epic Games) увійшов до списку 500 найбагатших людей в світі і зайняв 195 місце.

І це один з головних козирів студії – її аудиторія. Адже несподівано більше ніж у 200 мільйонів чоловік лаунчер з грою перетворюється в ігровий магазин. Так, вірити, що так само несподівано всі ці люди відразу будуть купувати інші ігри – нерозумно. Однак потенціал дуже великий і найголовніше, що Epic Games не потрібно переконувати 200 мільйонів чоловік, хардкорні вони геймери чи ні, встановлювати «черговий лаунчер». Він вже у них є!

Компанія подолала психологічні бар’єри, які можуть заважати. Людині не потрібно завантажувати лаунчер магазину, встановлювати його, не треба реєструватися, знайомитися з ним, так як він вже довгий час користувався ним для Fortnite. А багатьом людям навіть не потрібно вводити свої банківські дані для оплати покупок, так як вони вже ввели їх в систему для провидіння мікротранзакцій в тому ж Fortnite.

Потенціал навіть не тільки в тому, що Epic Games кладуть перед носом 200 мільйонів гравців платформу для покупки ігор, де вже можна просто натиснути на кнопку «купити», а ще й у тому, що вони пропонують видавцям вигідну платформу для продажу з 200 мільйонами потенційних покупців.

Як було раніше або що видавцям з цього?

У свій час Steam отримав славу з тієї причини, що звів покупця і продавця на одному майданчику, а брав з цього жалюгідні 30%. У часи магазинів з фізичними носіями – це було просто приголомшливо! Адже до Стима видавцям доводилося віддавати куди більший відсоток від продажів, домовлятися з зарозумілими власниками торгових мереж про поширення у них свого продукту і багато витрачатися на диски.

Стім був майданчиком для поширення всіх ігор, а не тільки для продукту Valve. Ось чому він так прославився і встановив монополію на ринку, перетворивши 30% в страхітливу цифру сьогодні. Самі Валв це зрозуміли і ввели в дію знижки до 20% для тих, кому вдалося реалізувати потенціал своєї гри і заробити більше 50-ти мільйонів. Але і це було багато.

Ось чому видавці так зраділи, коли Epic Games Store запропонували всього 12% та ще й величезну аудиторію. Крім того, багато фанатів Fortnite знайомі з ігровою індустрією, так як вони грають в «народний проект». Вони можуть навіть і не знати, що таке Стім або просто не користуватися ним. Так, заради пристойності варто сказати, що ми не знаємо, який відсоток людей, у яких саме ПК версія лаунчер і які не знайомі зі стимом, але він явно не маленький.

Принадність «народної аудиторії»( це саме ті люди з тих 200 мільйонів, які не грали раніше в ігри) в тому, що у неї прямо під носом інші цікаві проекти, які для неї в новинку і цікаві. А для видавців – це потенційно нові покупці. Але крім 12% і аудиторії Epic Games пропонують ще дещо- Unreal Engine. Розробники, які користуються цим движком і хочуть виставлятися в їх магазині не зобов’язані платити додаткові 5% комісії його творцеві.

Відсутність алгоритмів – тільки «ручна робота»

Крім перерахованого вище, Epic Games йдуть кардинально протилежним шляхом, ніж Valve. Останні завжди прагнули зробити майданчик, яка буде функціонувати сама. Тобто лише за допомогою алгоритмів.

Людина виключається із системи як можна більшою мірою. Алгоритми самі вирішують, що показувати на головній сторінці, в топи вибиваються проекти, які набрали більше кредитів довіри. Не важливо, які ігри зайдуть на торговельний майданчик – вільні ринкові відносини відсіють всіх слабких. І ще, нехай перекладом платформи займається спільнота – адже йому видніше.

Все це звучить ідеалістично і робиться, щоб всі продукти були рівні умови і здорова конкуренція. Тільки практика показує, що це не працює. Сьогодні Стім перетворився на звалище дурних інді проектів і майданчик для видавців» всіх мастей, а алгоритми пропонують користувачам ті самі сміттєві інді проекти.

Не раз вже бували скандали, коли в Стім просочувалися гри з вбудованими майнерами або коли «видавець» викладав на майданчик гру розробників і крав всі гроші, і ні розробники, ні Стім не могли це виправити.

Epic Games Store збирається повернутися до класичної концепції – відбирати проекти вручну. Створиться спеціальна команда, яка буде розглядати заявку видавця і вирішувати, пропускати його чи ні. В ідеалі це має вберегти гравців від інді шлаку і низькоякісних проектів. У реальності це може породити корупцію, але навіть в цьому випадку ситуація буде виглядати значно краще, ніж у магазині дядька Габена.

Ще студія мітить в дизайні на концепт Apple Store, де будуть авторські збірки, а весь контент буде покладений «плитками» з іграми та інформаційними матеріалами.

Инфлюенсеры

Як і у випадку з Fortnite магазин буде задіяти так званих инфлюенсиров або ж лідерів думок, іншими словами. Це так звана система Support-A-Creator. Вона працює схожим чином з промокодами. Наприклад, є умовний стример Fortnite, який є частиною Support-A-Creator. Всі люди, які люблять його стріми, додають його в свій список «улюблених стримиров/блогерів/ обзорщиков», і коли вони роблять покупку, то певний відсоток від цих покупок йде цьому стримеру. Таким чином, ці лідери думок будуть робити рекламу продуктів у магазині, а якщо покупець хоче підтримати його, то при покупці цей инфлюенсер отримає з цього свій відсоток.

Ця система працює відмінно в Fortnite, і деякі стримери отримують дійсно великі суми і роблять гру своїм основним заробітком. Студія дуже покладається на цю систему, де лідери думок розширюють споживчий попит, а також запевняє, що у них є важелі контролю цієї системи, щоб уникнути відвертої реклами. І це ще одна «фішка», яка пропонується видавцям.

Хардкорні геймери

Якщо я видавець і приходжу в магазин Эпиков, що я отримую? Там величезна аудиторія (і уявіть собі, вона хоче грати не тільки в Fortnite!) і я плачу всього 12% комісії від продажів, а якщо моя гра працює на Unreal, то ще й економлю, але і це не все. Десяток инфлюенсиров піарять мою гру, а я не втрачаю з цього нічого!

Але я не видавець, я звичайний геймер, який не грає в Fortnite, а в моїй бібліотеці стима – більше сотні улюблених тайтлов і вся ігрова життя! Я не хочу переходити в інший магазин тільки заради того, щоб видавець катався там як сир у маслі!

І ось це одна з головних проблем магазину Epic Games. Набагато важче йому пропонувати щось гравцям, особливо хардкорним (таким, які грають у все і вже давно). У Стима розвинена екосистема зі скріншотами, активним спільнотою, системою досягнень, форумами, кураторами і крутий персоналізацією клієнта.

Але біля магазину Тіма Суїні такого немає. Проте можна очікувати, що ком’юніті буде зароджуватися, хоч чекати доведеться довго. Тому, магазин робить хід конем, намагаючись залучити великих видавців на свою сторону, а за ними – прийдуть і геймери. Ці прийоми називають «брудними» по відношенню до конкуренції, проте мова йде саме про боротьбу з монополією.

Щоб привернути до себе геймерів, магазин заманює їх великими ексклюзивами, такими як: Metro: Exodus, Tom clancy’s: The Division 2(не дивно, адже це вважаєте ідеальний майданчик для гри сервісу), Ashen, World War Z, а крім того, магазин дав життя останнього сезону Ходячих і якимось казковим чином домовився про вихід Journey! У Epic Games дійсно дуже масштабні плани по розширенню ексклюзивних проектів, які вони можуть запропонувати, і якщо чутки правдиві, то ПК версію RDR2 ми також побачимо як тимчасовий або постійний ексклюзив на цьому майданчику. А ті проекти, що вже на ній вийшли – добре продаються, що підтверджує купівельну здатність та інтерес аудиторії.

Так само компанія збирається розвивати свій інформаційний сектор, і ще цілий рік кожні два тижні буде безкоштовно роздавати гри, і не якийсь інді сміття, а цілком хороші проекти. Так, наприклад, Епіки роздали Subnautica і Super Meat Boy.

Шкода, що Стім все одно виграє своїми розпродажами по 4 рази в рік, а ось Epic Games так розщедритися не збираються.

Давид і Голіаф

Так вб’є чи Epic Games Steam Store? Я припускаю, що він уб’є монополію і розворушить Valve. Чого приховувати – він вже це зробив. На кінець-то з’явиться здорова конкуренція, підсумок якої – вигода для нас, покупців. Я думаю, хоч багато хто і називають методи Epic Games «брудними», а все лише тому, що на горизонті у Steam замаячив не його вбивця, а хороший суперник. Адже якщо так далі буде продовжуватися, може, в Стиме, наприклад, введуть ручну модерацію ігор і полагодять алгоритми. Я впевнений тільки в одному – конкуренція зробить обидва магазину тільки краще.