Огляд і тестування відеокарти palit geforce rtx 3080 ti gamingpro

14

Зміст

Вступ

Ще в минулому році компанія nvidia анонсувала графічні прискорювачі покоління ampere – geforce rtx 3000-ї серії. В першу чергу вийшли флагманські рішення на gpu ga102, представлені двома модифікаціями: geforce rtx 3090 і rtx 3080. Друга версія поступалася лідеру по всіх фронтах – за кількістю блоків, шині пам’яті і її обсягом. Якщо в першу встановлювалися 24 гбайт gddr6x, і ніяких питань не виникало, то у другій було всього 10 гбайт тієї ж gddr6x, що виглядало блідо на тлі 16 гбайт у конкурентів.

Як не крути, а цифри для багатьох грають вирішальну роль, і відеокарта купується не на один рік, а як мінімум на весь гарантійний термін, а за цей час 10 гбайт може виявитися недостатньо. Такі прецеденти вже були в історії компанії, тому можна було зробити певний висновок. Тим більше що ціни в роздробі все одно далекі від рекомендованих, і просто так піти і купити відеокарту в магазині проблематично. Хтось втомився чекати і встав в чергу за playstation 5, хтось купив новенький xbox, а більш просунуті сміли все прискорювачі з барахолок по ще осудним цінами.

Потихеньку настала середина 2021 року, а відеокарт в магазинах за нормальними цінами так і не завезли. Ну а спритні хлопці накупили готових збірок і тепер розпродають системні блоки без прискорювачів. При погляді на цю картину з боку здається, що всі зійшли з розуму. І виробники теж. Вони намагаються гасити пожежу гасом. І замість реальних заходів з апаратного протидії майнінг використовують програмні засоби, які елементарно обходяться. Та й тестувальникам доводиться тільки дивитися на нові моделі і на результати, які вони демонструють, а зразки можна чіпати тільки в рукавичках і з маскою.

Після того, як geforce rtx 3090 виявилася настільки успішною і професійною, що навіть почала тягнути 8k, все прискорювачі осіли у справжніх професіоналів – майнер, і вони знайшли їм гідне застосування. У компанії nvidia зрозуміли, що звичайний користувач ще не готовий до 24 гбайт, і вирішили зробити скромний подарунок, випустивши geforce rtx 3080 ti, де пам’яті буде просто вдвічі менше, а блоків майже стільки ж. Тести оригінальних відеокарт все вже бачили, а тепер поглянемо на варіанти, які пропонують партнери.

Сьогодні ми оцінимо palit geforce rtx 3080 ti gamingpro і з’ясуємо, чим вона відрізняється від інших графічних прискорювачів в лінійці geforce rtx 3080 ti і від конкуруючих рішень.

У лабораторії вже побувала модифікація palit geforce rtx 3090 gamingpro oc, яка відмінно працювала, і до роботи її системи охолодження претензій не було. Значить, і тут не повинно по ідеї виникнути проблем. Або це не так?

Упаковка і комплектація

Перед нами коробка середніх розмірів. Вона вже знайома своїм оформленням по старшим моделям в лінійці (і навіть у geforce rtx 3090 gamingpro oc була схожа).

Зовні красива кольорова оболонка, всередині-картонна коробка. Спереду можна побачити фрагмент системи охолодження і космос. У правому нижньому кутку знаходиться зелена вставка з найменуванням графічного прискорювача.

Фон упаковки переважно чорний. У лівому верхньому кутку розміщений логотип виробника, а в правому напис gamingpro. Присутній наклейка oc, яка повідомляє про версію з заводським розгоном.

Зі зворотного боку передбачено опис архітектури, але корисної інформації про конкретний продукт тут немає.

Всередині захована чорна картонна коробка. Відкривши її, ми бачимо тоненьку книжку керівництва користувача і календар на 2021 рік, а під ними лист зі спіненого поліетилену.

Під цим листом ховається каркас з такого ж матеріалу, де в антистатичному пакеті затиснута відеокарта. Зверху і знизу знаходяться ще два відсіки, в яких розташовується частина комплекту поставки.

У верхньому у старших відеокарт передбачено пристосування для підтримки пристрою. І тут воно є, разом з гвинтами і допоміжними елементами.

Комплект невеликий: перехідник живлення 2 х 6-pin на 8-pin pci-e, керівництво користувача, календар на 2021 рік, тримач для відеокарти з допоміжним монтажним комплектом. Драйверів немає, але до цього всі звикли.

Дизайн і особливості відеокарти

Як не дивно, але новинка palit не дуже велика, а скоріше потовщена. Вона займає 2.7 слота в товщину, її габарити складають 294 х 112 х 60 мм. Так само, як на palit geforce rtx 3080 gamingpro, ззаду відеокарта закрита металевою пластиною, і в цьому криється одна з відмінностей від geforce rtx 3070 ti gamingpro.

Зрозуміло, що це продиктовано економічними міркуваннями, собівартістю та уніфікацією. В даному випадку пластина служить не тільки для поліпшення відведення тепла і захисту, але і в сполучних цілях.

реклама

Сенс полягає в тому, що сама друкована плата істотно коротше системи охолодження, і тому пластина її як би нарощує. Точніше, це робить не тільки пластина, але і передня рама укупі з радіатором кулера.

Пластина виготовлена з алюмінієвого сплаву і пофарбована в бронзовий колір. Вона кріпиться не до самої друкованої плати, а до металевої рами спереду гвинтами крізь неї. На зовнішній поверхні знаходяться наклейки зі штрих-кодами, напис gamingpro і geforce rtx.

Також є попередження про те, що поверхня може бути гарячою. У мене були відразу дві відеокарти palit, тому я хотів продемонструвати, що вони відрізняються більше, ніж просто самими платами. Системи охолодження теж трохи різні і по-різному охолоджують.

Реклама

На гвинтах кріплення кулера є захисна наклейка. А під пластиною відеокарти geforce rtx 3080 ti gamingpro приховані терморезинки зеленого і оранжевого кольорів. Мікросхем пам’яті зі зворотного боку немає, вони контактують безпосередньо з друкованою платою і передають тепло на пластину.

Для того щоб зняти систему охолодження, спочатку потрібно зняти цю пластину і ще відкрутити два гвинти з боку відеовиходів.

Складно відразу зрозуміти, що до чого тут кріпиться, і в підсумку потрібно відкручувати все. Виходить, що задня пластина кріпиться до передньої металевої рами. Рама не пов’язана з кулером, але з’єднується з кожухом, а гвинти знаходяться всередині.

Тому, щоб повністю розібрати кулер, потрібно ще демонтувати пластиковий кожух спереду, куди встановлені вентилятори.

Реклама

Рама виготовлена з алюмінієвого сплаву і пофарбована в чорний колір. Вона здійснює взаємодію з силовими елементами і збільшує жорсткість конструкції. В цілому вона виходить дуже міцна.

З мікросхемами пам’яті контактує велика теплознімна пластина графічного процесора на радіаторі кулера. У цьому полягає основна відмінність системи охолодження від geforce rtx 3080 gamingpro.

Вище вже згадувалося, що сам радіатор не пов’язаний з рамою, а кріпиться безпосередньо до друкованої плати. Для цього передбачена спеціальна монтажна рамка з гвинтами по кутах.

Реклама

Теплорозсіювач виконаний за класичною схемою. З мідного нікельованого підстави розходяться теплові трубки і пронизують два масиви ребер – виходить дві секції радіатора.

Теплових трубок шість, всі вони діаметром 6 мм, мідні і нікельовані. Вся конструкція як слід пропаяна.

Реклама

Зверху крізь них дмуть три вентилятора з шім-управлінням. Діаметр крильчатки 80 мм.

На двигунах вказано: taihui, модель th8015s2h-pcc02 з технічними характеристиками 12 в, 0.45 а.вентилятори кріпляться на пластиковому кожусі, а він в свою чергу кріпиться до рами.

Сама друкована плата дуже компактна з щільним розташуванням елементів. Але так здається до тих пір, поки не побачиш версію еталонного дизайну. Ось там дійсно все щільно. Що стосується якості виготовлення, то воно дуже високе і це відразу помітно.

Реклама

Сподіваюся, всі не сильно здивуються, коли дізнаються, що друкована плата і всі елементи на ній не сильно відрізняються від geforce rtx 3080 gamingpro. Вже не раз говорилося, що немає сенсу винаходити велосипед, якщо по суті gpu не змінився, а збільшилася лише число доступних блоків всередині. Конфігурація пам’яті змінилася, але на друкованій платі вже були заготовки для її установки. Крім цієї зміни торкнулися охолодження пам’яті.

Що стосується харчування, то тут зміни не дуже великі.

Було 10 фаз справа і 6 зліва, а стало 9 справа і 8 зліва, що як би більш збалансовано по сторонах. В іншому підсистема нагадує вже знайому картину, бачену на інших прискорювачах.

На кожну фазу припадає по одній транзисторній збірці on semiconductor ncp302150 і по одній феритовій котушці індуктивності.

Спереду розпаяний один шім-контролер on semiconductor ncp81611, а ззаду один ncp81610 і один ncp81611.

По центру розміщений графічний процесор ga102-225-a1, який використовується в моделях geforce rtx 3080 ti. Gpu виготовлений на 15-му тижні 2021 року.

Зверху, знизу і з боків розпаяно 12 мікросхем пам’яті типу gddr6x. Тут використовується 384-бітна шина і мікросхеми виробництва компанії micron.

Додаткове живлення подається на відеокарту через два роз’єми: 8 pin і 8 pin pci-e.

На задній панелі розташований звичайний набір відеовиходів.

три display port; один hdmi.

Тестова конфігурація

Тестування відеокарти palit geforce rtx 3080 ti gamingpro 12 гб проводилося на наступній конфігурації:

  • материнська плата: asus tuf gaming b450m-pro s, версія bios 3205;
  • процесор: amd ryzen 5 5600x (3700 / 4600 мгц база/турбо);
  • кулер: noctua nh-d15;
  • термоінтерфейс: arctic mx-5;
  • пам’ять: 2 x 8 гбайт ddr4-4600, kingston hyperx predator (samsung b-die);
  • відеокарта: palit geforce rtx 3080 ti gamingpro (1365 / 1665 / 19000 мгц (ядро/boost/пам’ять));
  • накопичувач: ssd m. 2 kingston kc2500 500 гбайт;
  • блок живлення: aerocool aero bronze 750 ват.

Всі вентилятори, включаючи вбудований в бж, в ході тестування рівня шуму були відключені. Тестування відеокарт завжди проводиться на заводському термоінтерфейсі. Температура в приміщенні перебувала на рівні 28°c , а шум становив 26.4 дб.

Тестування

З установкою відеокарти palit все відмінно, тому пропоную подивитися відео. Спочатку вона працює в режимі простою, коли вентилятори зупиняються і відеокарта переходить в пасивний режим. Шуму немає взагалі.

Під «бубликом» картина змінюється. При досягненні 50°c вентилятори відразу включаються і починають свою роботу.

Вентилятори не досягають 100% потужності, а тільки 48% що відповідає 1894 об/хв, шум при цьому становить 33.6 дб з відстані 1 м.спереду кожуха знаходиться невелика вставка з rgb-підсвічуванням. Алгоритм її роботи передбачити неможливо, але є утиліта, яка налаштовує режими роботи.

Далі я вирішив заглянути в налаштування лімітів моделі, і тут зрозуміло, що великого запасу немає. 350 вт-це штатне значення, яке збільшується до 365 вт.

Подивимося тепер на роботу geforce rtx 3080 ti gamingpro в додатках.

3dmark time spy:

3dmark port royale:

Metro exodus (вбудований бенчмарк, пресет rtx, дозвіл fhd):

Metro exodus (вбудований бенчмарк, пресет rtx, дозвіл 4k, dlss):

Перевіримо розгін. Інформація повідомляє, що максимум по харчуванню може бути до 365 вт, але розгін невеликий все одно присутній. Результати оцінимо за тестами.

3dmark time spy:

3dmark port royale:

Metro exodus (вбудований бенчмарк, пресет rtx, дозвіл fhd):

Подивимося на відеокарту через тепловізор. Найгарячіше місце-котушка індуктивності зверху за рамою. Сама рама також непогано нагрівається.

Вона розігрівається вище 70°c на відкритому стенді, при тому що моніторинг температури графічного процесора показує 72°c.

Задня пластина нагрівається практично до 62°c.

Тепер наведу графік залежності температури від оборотів вентиляторів.

Що стосується результатів ігрових тестів geforce rtx 3080 ti і її порівняння з іншими графічними прискорювачами, то з ними ви можете ознайомитися, перейшовши за цим посиланням.

Висновок

Очевидно, що продуктивність нової версії вдалося підняти до рівня geforce rtx 3090. Для цього довелося використовувати gpu майже з таким же числом блоків, а найголовніше – такий же тип пам’яті і таку ж шину. Поки не налічується великого числа додатків, яким було б потрібно 24 гбайт, і тому обсягу в 12 гбайт цілком достатньо для ігор. Хоча в 4k цього місцями буде вистачати впритул, але десь навіть залишиться, а зараз хотілося б більше. Тут, на мій погляд, розумніше діє amd, пропонуючи 16 і 12 гбайт.

Тут же обсяг як у відеокарти середнього рівня geforce rtx 3060 при ціні в пару разів більше. Мало хто зможе зрозуміти відразу, що є відмінність в шині 192 і 384 біт, а також в типі пам’яті gddr6 і gddr6x. Головне – всі бачать цифри. Однак зараз заспокою багатьох і скажу, що продуктивність досягає показників rtx 3090. Ніякого фокусу тут немає, таке бувало завжди, коли версія ti була швидше в іграх, ніж titan. Сенс в тому, що ядро частіше працює на більш високій частоті і тому результат виходить такий же або навіть трохи вище.

Що стосується самого виконання моделі palit, то серйозних змін в дизайні я не помітив. Це пояснюється тим, що принципово нічого не змінилося, а плата спочатку була зроблена з запасом. І з солідним запасом зроблена система охолодження. Ось в ній і відбулися найпомітніші зміни, пов’язані з пам’яттю. Дуже схожий кулер встановлюється навіть на palit geforce rtx 3070 ti gamingpro. Саме схожий, а не точно такий же, оскільки невеликі відмінності є. Завдяки системі охолодження компанії вдається обходити конкурентів, випускаючи найнижчі і відносно компактні відеокарти.

І таке рішення майже не позначилося на інших характеристиках. Зрозуміло, що три величезних вентилятора будуть трохи тихіше в навантаженні, ніж три невеликих, але комусь це буде непринципово, і під навантаженням відзначається прийнятний рівень шуму. Rgb-підсвічування реалізована аналогічно geforce rtx 3080 gamingpro. Однак це вже справа смаку. Є спеціальна рама з алюмінієвого сплаву, яка контактує з великим числом елементів, включаючи транзисторні збірки. А відеопам’ять охолоджується тією ж пластиною, що і відеоядро, і все це з великим радіатором на теплових трубках з трьома швидкими вентиляторами.

Palit geforce rtx 3080 ti gamingpro – це ще одна швидка і потужна відеокарта, яку швидше за все можна буде купити за рекомендованою ціною, коли календар на 2021 рік з комплекту буде вже недійсний.