Комп’ютер місяця-жовтень 2021 року

13

Черговий випуск «комп’ютера місяця» вийшов за підтримки інтернет-магазину x-com shop, який має відділення в москві і санкт-петербурзі. При цьому магазин здійснює доставку товарів в усі куточки країни, співпрацюючи з» поштою росії ” і транспортними компаніями.

X-com shop-партнер рубрики, тому в «комп’ютері місяця» ми орієнтуємося на продукцію, яка продається саме в цьому магазині. Будь-яка збірка, відображена в “комп’ютері місяця”, — це всього лише орієнтир. Посилання в “комп’ютері місяця” ведуть на відповідні категорії товарів магазину. Крім того, в таблицях вказані актуальні на момент написання статті ціни, округлені в більшу сторону до значення, кратного 500 рублям. Природно, за час «життєвого циклу» матеріалу (один місяць з дня публікації) вартість певних товарів може як збільшитися, так і зменшитися.

Комп’ютер місяця-жовтень 2021 року

Для новачків, які все ніяк не зважаться самостійно «змайструвати» собі пк, вийшло докладний покрокове керівництво по збірці системного блоку. Виходить, що в» комп’ютері місяця ” я розповідаю, з чого зібрати комп’ютер, а в керівництві — як це зробити.

⇡#стартова збірка

Збірка підходить для сучасних ааа-ігор з використанням переважно середньої якості графіки в дозволі full hd. Однак такі системи в більшості випадків чудово справляються з іграми 5-7-річної давності.

*у графі “відеокарта «для всіх збірок» комп’ютера місяця” посилання на каталог x-com shop не вказані спеціально — це все ще марно через малу кількість відеокарт у продажу і їх великої текучки. У жовтні використовуються дані порталу e-katalog (регіон — москва), так як в поточній ситуації дуже важко адекватно оцінити наявність товару, використовуючи всього один магазин.

Сьогодні в рамках “комп’ютера місяця” ми говоримо про материнських платах, рекомендованих і використовуваних в збірках. Деякі системні блоки в рубриці за минулий місяць видозмінилися, але нічого радикального і помітного, на мій погляд, не сталося. Отримати необхідну інформацію про вибір інших комплектуючих не складе проблем, ознайомившись з попередніми випусками — там предостатньо корисної інформації. Наприклад, в стартову збірку в жовтні повернувся 6-ядерний ryzen 5 1600-чому цей чіп зник з продажу і чому не знайшлося нічого більш підходящого за цю ж або меншу ціну, детально розібрано в минулому випуску «комп’ютера місяця».

У вересні, розповідаючи про стартову збірку, я заявив: “навіть плати gigabyte b450m s2h v2 буде цілком достатньо для того, щоб з часом замінити ryzen 3 1200 бадьорим 6-ядерним ryzen 5 5600x. Повірте, ваша система стане набагато швидше у всіх додатках без винятку. А ось 8-ядерні zen-чіпи останніх серій в таку плату я б вже не ризикнув встановлювати.» у відповідь на це висловлювання «прилетів» наступний коментар:

Безумовно, найдешевші плати впораються з процесорами, енергоспоживання яких не перевищує 64 вт, але тільки сучасні чіпи мають помітно більшу потужність. Зазначений же виробником рівень tdp часто позначає якесь середнє значення, характерне для базової тактової частоти. В реальності енергоспоживання того ж ryzen 7 3700x легко перевалить 100 вт в ресурсоємних додатках, а в деяких випадках — і в іграх.

Ось вам наочний приклад: в згадану раніше gigabyte b450m s2h v2 був встановлений ryzen 7 3800x — 8-ядерний чіп zen 2, енергоспоживання якого, правда, виявляється трохи вище того ж ryzen 7 3700x. Для охолодження цп використовувалася необслуговувана сжо, тестовий стенд — відкритий. Так, застосування “водянки” в таких умовах збільшує навантаження на конвертер харчування будь-якої материнки, але умови експлуатації заліза можуть бути різними, а всі випадки розібрати просто нереально. Варто враховувати, що в деяких збірках, що використовують схожий набір основного заліза, vrm плат буде грітися ще сильніше навіть при використанні простого повітряного кулера. Втім, можлива і зворотна ситуація. До того ж ми маємо справу зі стартовою збіркою — в ній повно компромісів.

Gigabyte b450m s2h v2 + amd ryzen 7 3800x під навантаженням в програмі blender 2.93.1

Як бачите, gigabyte b450m s2h v2 не забезпечує стабільну роботу ryzen 7 3800x в додатку blender — реальному софті, який використовують для 3d-моделювання. У ньому енергоспоживання 8-ядерника доходить до 142 вт, так що ні про які 64 вт мови навіть близько не йде. Але ж говорячи про стрес-тестах, можна підібрати софт, який навантажить центральний процесор ще сильніше — такий приклад я наведу в другій частині статті.

Важливо розуміти, що збірки “комп’ютера місяця” рекомендуються для дому і призначені для споживання контенту, в основному для ігор. В іграх навантаження на центральний процесор і материнську плату помітно нижче, що цілком природно. У тому ж стенді з gigabyte b450m s2h v2 і ryzen 7 3800x при використанні відеокарти geforce gtx 1660 ti середнє енергоспоживання 8-ядерника amd в shadow of the tomb raider (full hd, максимальна якість, але без dxr) склало 64 вт. Однак варто було мені встановити в збірку набагато більш процесорозалежну модель geforce rtx 3080, як енергоспоживання процесора збільшилася на 40 вт. На знімках тепловізора вище наочно показано, що gigabyte b450m s2h v2 витримує навантаження в обох випадках, а тому роботу плати в іграх можна назвати умовно стабільною. Умовно — тому що не виключено, що в недалекому майбутньому з’являться ігри, здатні навантажити центральний процесор ще сильніше.

Саме тому я ніколи не пораджу в «комп’ютері місяця» плату класу gigabyte b450m s2h v2 в пару до дійсно потужного процесора amd. Мені важливо надати читачеві, якому «тут і зараз» необхідний новий системний блок, надійну, стабільну, сумісну і повністю робочу конфігурацію. Хоча коментарі в стилі» так у мене на найдешевшій матплаті всі стрес-тести проходять на ура ” і після цього роз’яснення нікуди не дінуться.

Gigabyte b450m s2h v2 + amd ryzen 5 5600x під навантаженням в програмі blender 2.93.1

До речі, з ryzen 5 5600x плата gigabyte b450m s2h v2 дійсно справляється, хоча в якому-небудь глухому і непродуваємому корпусі її конвертер живлення все ж може, образно висловлюючись, закипіти.

Я вважаю, що потенційний володар стартової збірки повинен сам собі відповісти на одне вельми неоднозначне питання: чи буде система з часом піддаватися кардинальному апгрейду? під цим словосполученням мається на увазі заміна відеокарти і центрального процесора. І в залежності від цього потрібно підбирати материнську плату, кулер, блок живлення і корпус відповідного класу. Якщо ви всерйоз хочете замінити ryzen 5 1600 або core i3-10105f на щось помітно більш продуктивне-моя вам порада: не економте на матплаті. Але в той же час я цілком допускаю, що такі системні блоки, як стартова збірка, в більшості випадків беруть за принципом «як-небудь потім оновлю свій системник повністю».

Отже, зайдемо на сайт магазину-спонсора рубрики. У каталозі x-com shop для платформи amd am4 знайшлося:

 • 15 материнських плат на базі чіпсета a320 за ціною від 4 000 до 8 000 рублів з урахуванням невеликого округлення.
 • 30 материнських плат b450 за ціною від 4 500 до 10 000 рублів.
 • по одній материнській платі на базі чіпсетів x370 і x470. B350 у продажу не було.
 • 14 материнських плат a520 за ціною від 5 000 до 9 500 рублів.
 • 45 материнських плат b550 за ціною від 6 000 до 26 500 рублів.
 • 27 материнських плат x570 за ціною від 13 500 до 49 500 рублів.

Помітно, що найбільш популярними (а тому і поширеними) є пристрої, що використовують чіпсети b450 і b550. Ринок склався таким чином, що найбільш цікаві плати в категорії «ціна — якість» відносяться саме до цих категорій товару. Материнки ж на базі b350, x370 і x470 практично зникли з продажу.

A320-плати в порівнянні з b450-пристроями мають ряд недоліків-відчутних і не дуже. З важливих (для мене) недоліків виділю відсутність підтримки процесорів zen 3; з не дуже важливих — відсутність можливості розгону ryzen-чіпів. В іншому ж треба порівнювати не чіпсети, а конкретні моделі, так як необов’язково в тому чи іншому пристрої будуть використані всі функції того чи іншого набору логіки — і навпаки, адже ніхто не забороняє виробнику матплат оснащувати свої продукти додатковими контролерами і слотами. В результаті цілком підходяща нам asrock a320m pro4-f коштує 4 800 рублів, а gigabyte b450m ds3h v2 — 5 500 рублів. Я не бачу сенсу економити 700 рублів, втративши можливість заміни в перспективі того ж ryzen 5 1600 на ryzen 5 5600x.

У платах на базі чіпсета a520 функції розгону центрального процесора теж «випиляні». Материнки все так само не підтримують інтерфейс pci express 4.0, аЯкась gigabyte a520m ds3h при схожій з gigabyte b450m ds3h v2 ціною володіє більш якісним конвертером живлення (5+3 проти 4+2 фаз, скрізь використовуються збірки з onsemi 4c10n і 4c06n), але позбавленим хоч якогось пасивного охолодження. Але найголовніше-це відсутність офіційної підтримки чіпів ryzen 1000 і ryzen 2000. Так, я запускав найперші “ряжанки” на різних b550-платах компанії asus, але ручатися за все підряд присутні на ринку материнки, що використовують чіпсети 500-ї серії, я не можу.

Нарешті, порівнюючи недорогі b450-рішення з b550-платами, потрібно згадати досить помітну націнку за підтримку шини pci express 4.0. Та ж gigabyte b550m s2h коштує майже 7 000 рублів, а gigabyte b550m ds3h — трохи більше 7 500 рублів. Ці плати мають 8 чесних фаз (проти шести у gigabyte b450m ds3h v2 і gigabyte b450m s2h v2), але в іншому змін виявляється мінімум — і стосуються вони в основному функціональності. І так як мова йде вже про дві тисячі економії, то вибір робиться на користь менш сучасного пристрою. Все ж в рамках покоління am4 цілком можна обійтися без pci express 4.0 (все одно для цього потрібен певний процесор), а можливості роботи тієї ж gigabyte b450m ds3h v2 з різними процесорами були розібрані раніше. Плюс абсолютно немає впевненості, що всі без винятку b550-плати підтримують чіпи, рекомендовані в стартовій збірці.

Схожа, але зі своїми нюансами картина спостерігається і на ринку матплат для платформи intel lga1200. Плати з різними наборами логіки перетинаються за ціною і менш сучасні пристрої коштують менше, хоча і мають невелику різницю в оснащенні і функціональності. У продажу знайшлося:

 • 10 материнських плат на базі чіпсета h410 express за ціною від 5 500 до 10 500 рублів з урахуванням стандартного для «комп’ютера місяця» округлення.
 • 14 материнських плат b460 express за ціною від 6 500 до 14 500 рублів.
 • 3 материнські плати h470 express за ціною від 6 000 до 12 500 рублів.
 • 15 материнських плат z490 express за ціною від 13 000 до 62 500 рублів.
 • 12 материнських плат h510 express за ціною від 6 000 до 9 000 рублів.
 • 30 материнських плат b560 express за ціною від 7 500 до 20 000 рублів.
 • 8 материнських плат h570 express за ціною від 10 000 до 15 500 рублів.
 • 36 материнських плат z590 express за ціною від 12 000 до 74 500 рублів.

Легко помітити, що матплати для lga1200 коштують більше пристроїв, призначених для платформи am4. Я знову закликаю порівнювати тільки конкретні моделі один з одним, але в бюджетному сегменті різниця в ціні помітна, що називається, неозброєним поглядом. Реальність же така, що за 6 000 рублів доводиться брати відвертий мотлох, місце якому в офісних пк. При цьому платформа lga1200 володіє великим числом обмежень, а тому в плані функціональності поступається конкуренту.

Так, всі чіпсети 400-ї серії за винятком z490 express позбавлені можливості розгону процесора. Додамо сюди і те, що далеко не кожен чіп покоління core оснащений розблокованим множником — для оверклокінгу треба брати модель з буквою «к» в назві. Але куди неприємніше бачити в 2021 році обмеження по роботі з оперативною пам’яттю. Тільки z490-плати підтримують високочастотні модулі озп. Решта материнки в рамках 400-ї серії мають обмеження в 2933 мгц ефективної частоти для чіпів core i7 і core i9 і в 2666 мгц — для core i5 і молодше.

Ще одна проблема чіпсетів 400-ї серії полягає в тому, що багато моделей (навіть на базі колись флагманського набору z490 express) не отримали підтримку процесорів rocket lake і не отримають її вже ніколи. А є версії z490-плат, які готові прихистити core 11-го покоління після оновлення bios, але про підтримку того ж інтерфейсу pci express 4.0 все одно залишиться тільки мріяти, тому що виробник заощадив на розпаювання всіх необхідних для цього вузлів.

На щастя, частина недоліків 400-ї серії була прибрана в платах 500-ї серії. Плати минулої серії від цього не стали краще, але в контексті «комп’ютера місяця» — статті про нові системні блоки — платформа lga1200 стала трішки привабливішою. Зокрема, при використанні процесора rocket lake підключені до нього слоти запрацюють з більш швидкісною версією інтерфейсу без будь-яких застережень. Це стосується і підведених до процесорних ліній pci express слотів m. 2, в які можна встановлювати сучасні високошвидкісні ssd з підтримкою pcie 4.0. Більш значущим удосконаленням стала поява функцій для розгону пам’яті і підтримки модулів ddr4-3000+ з коробки.

Серед уявного різноманіття материнських плат для платформи lga1200 мій вибір для стартової збірки схиляється до недорогих h510-пристроїв, які будуть використовуватися разом з 4-ядерним core i3-10105f. Ось msi h510m-a pro коштує в «ікскомі» 6 000 рублів. Стільки ж коштує модель msi b460m pro – в плані функціональності вона мало чим відрізняється від інших h510-аналогів. Msi b560m-a pro і зовсім коштує 7 500 рублів. У першому випадку конвертер живлення працює за схемою фаз 4+2 з використанням збірок sinopower sm4337ns і sm4503nh, у другому — 4 + 1, в b560m-a pro застосовується та ж підсистема живлення, що і в h510-версії.

За варіанти ж з більш якісним конвертером харчування (наприклад, asrock b460m pro4) доведеться заплатити вже 8 000 рублів і більше, а по-справжньому якісні плати, здатні витягнути будь-який 6-ядерний rocket lake в серйозному навантаженні і без обмежень по енергоспоживанню, стоять в магазині-партнері рубрікіуже від 10 000 рублів.

Ось і виходить, що перехід від бюджетної плати рівня msi h510m-a pro до, наприклад, msi b560m pro-vdh (схема живлення — 5+2, елементи конвертера живлення оснащені пасивною системою охолодження) вимагає помітного збільшення бюджету — на 4 000 рублів мінімум. І таку ціну доведеться заплатити, якщо ви плануєте з часом оновити свій core i3 на 6-ядерний rocket lake. Тому що з молодшим в серії core i5 – 11400 плата класу msi h510m-a pro в ресурсоємних завданнях не справляється. В іграх конвертер живлення таких материнських плат теж сильно гріється. І чим сильніше проявляється процесорозалежність, тим вище температури елементів vrm-ланцюга. Той же core i5 – 11400 в зв’язці з geforce rtx 3080 в грі shadow of the tomb raider споживає в середньому 90 вт — це помітно більше базових паспортних характеристик процесора. Виходить, на даний момент стартова збірка intel відноситься до варіанту «як-небудь потім оновлю свій комп’ютер повністю».

Msi h510m-a pro + intel core i3-10105f під навантаженням в програмі blender 2.93.1

Доля таких плат, як msi h510m-a pro — це чіпи серії core i3 і молодше. З цими процесорами плата працює абсолютно стабільно.

А взагалі забавно виходить: чим дешевше і простіше ми використовуємо материнську плату — тим більше продувається повинен бути комп’ютерний корпус. Тільки ось недорогі пристрої для платформ am4 і lga1200 володіють мінімумом роз’ємів для підключення вентиляторів. Та ж msi h510m-a pro оснащена всього парою 4-пінових конекторів-до них ми підключимо «вертушку» процесорного кулера і корпусний «ветродуй». У gigabyte b450m ds3h v2 портів стільки ж, а при нестачі колодок для підключення вентиляторів доведеться користуватися перехідниками і розгалужувачами. Втім, я вже не в перший раз нагадую, що стартова збірка — це завжди якісь компроміси.

Система розрахована під установку відеокарти рівня geforce rtx 3060 або аналога amd, коли він буде представлений. У такому складі збірка дозволить грати в усі сучасні ігри з використанням максимального або близького до такої якості графіки в дозволі full hd.

Збірки під апгрейд з’явилися в “комп’ютері місяця” у зв’язку з тотальним небажанням купувати відеокарту з 2-, 3 – і навіть 4-кратною націнкою. Не знаю, як ви, але я не куплю geforce gtx 1650 за 29 тисяч рублів — до того ж 2021 рік виявився дуже неврожайним в плані виходу хороших комп’ютерних ігор. І все одно старе залізо виходить з ладу, використовувані ноутбуки і десктопи перестають нас влаштовувати. Необхідність в новому системному блоці може з’явитися в будь-який момент, а дефіцит відеокарт не зникне відразу. Тому я пропоную так звані ” збірки під майбутній апгрейд» — повністю робочі системні блоки, в які з часом можна встановити ігрову відеокарту. Детально ця тема розглянута в статті ” комп’ютер місяця. Спецвипуск: збираємо системний блок під майбутній апгрейд відеокарти».

Збірка підходить для сучасних ааа-ігор з використанням переважно високої якості графіки в дозволі full hd. Однак такі системи в більшості випадків чудово справляються з іграми 3-річної давності.

Збірки “комп’ютера місяця” покладаються на масові платформи amd і intel — у міру збільшення бюджету, зі зростанням продуктивності і енергоспоживання комплектуючих ми вкладаємося в більш якісне, функціональне і дороге залізо. І материнські плати в цьому плані не є винятком.Так, в оптимальній збірці ставка зроблена на популярні 6-ядерники.

З отриманої раніше інформації легко зробити висновок, що недорога gigabyte b450m ds3h v2 спокійно впорається з ryzen 5 3600 навіть при використанні самого ресурсоємного пз. Але в оптимальній збірці і в системах під апгрейд відеокарти встановлена інша плата. Основна причина-можливість подальшої заміни 6-ядерного zen 2 на щось класу ryzen 7 5800x. І в іншому ми маємо справу з якісним поліпшенням системного блоку. Давайте побіжно порівняємо можливості рекомендованих asus tuf b450m-pro gaming і gigabyte b450m ds3h v2:

 • наявність трьох 4-пінових конекторів для підключення вентиляторів (проти двох у gigabyte b450m ds3h v2).
 • підтримка аудіочіпа realtek s1200a (проти realtek alc887).
 • наявність usb 3.2 gen2 на i / o-панелі.
 • наявність usb 3.1 gen c-типу на i / o-панелі.
 • більш функціональний bios.

Категорія» до 10 000 рублів ” — це материнські плати, в яких пристрої на базі чіпсета b550 все ще коштують більше при порівнянних з b450-усстройствами характеристиках. Ось, наприклад, msi b550m pro-vdh коштує майже на 1 000 рублів більше, але володіє менш якісним звуковим чіпом і не має портів usb 3.2 gen2 c-типу на i/o-панелі. Порівнюючи ж можливості конвертерів живлення обох плат, зазначу, що vrm плати asus tuf виглядає трохи цікавіше: в b550m pro-vdh використовуються схема 4+2 зі збірками onsemi 4c029n (46 a) і 4c024n (78 a); у b450m-pro gaming застосовується формула 4х2+2 без подвоювачів зі збірками onsemi 4c10b (46 a) і 4c06b (69 a).

Msi b550m pro-vdh + amd ryzen 9 5900x під навантаженням в програмі blender 2.93.1

На жаль, у мене не виявилося під рукою asus tuf b450m-pro gaming, зате вдалося дістати msi b550m pro-vdh. Так як оптимальна збірка призначена в тому числі і під апгрейд системи, то я відразу ж встановив в неї 12-ядерний ryzen 9 5900x. У тому ж blender його енергоспоживання доходить до 197 вт. Скріншот вище показує, що стенд з msi b550m pro-vdh можна назвати умовно стабільним, але температури плати, що спостерігаються в навколосокетном просторі, відверто насторожують. Все ж використовувати разом з позначеною платою 12-ядерний zen 3, якщо мова йде про роботу в ресурсоємних додатках — це перебір. Asus tuf b450m-pro gaming, як ми вже з’ясували, проявить себе трішки краще-оптимальна збірка amd до апгрейду готова повністю.

Asrock b450m pro4 під навантаженням в програмі blender 2.93.1

Зверніть увагу на те, що деякі материнські плати мають обмеження по максимальному енергоспоживанню центрального процесора. Особливо цим грішать пристрої asrock. Раніше ми з’ясували, що мій зразок ryzen 9 5900x в «блендері» може споживати до 197 вт (а в prime95 — і всі 220 вт) і msi b550m pro-vdh ніяк не обмежує роботу цього 12-ядерника. В asrock b450m pro4 стоїть неотключаемая блокування – в тих же умовах енергоспоживання чіпа amd в середньому тримається на позначці 146 вт. Природно, це позначається на продуктивності: стенд msi в blender в рендері сцени victor виявився швидше на 37 секунд.

Тут важливо зробити одну поправку: я не дуже вірю, що в пару до ryzen 9 5900x будуть купувати плату класу asrock b450m pro4. Очевидно, що продуктивність 6-ядерних чіпів amd без розгону обмежена не буде. Однак продуктивність збірки з потужним цп може постраждати навіть в іграх. Той же ryzen 9 5900x з графікою geforce rtx 3080 в shadow of the tomb raider споживає в середньому 132 вт — на межі ліміту потужності материнської плати asrock.

Аналогічно працює і модель asrock b560m pro4-ліміт потужності чіпів intel заблокований на рівні 125 вт. При цьому ми знаємо, що чіпи останніх поколінь core володіють помітно більшим енергоспоживанням, ніж аналоги amd. В іграх для яких-небудь core i5 – 10400 і core i5-11400 в більшості випадків буде достатньо 125 вт, щоб процесор працював на максимальних частотах. А ось в ресурсоємних додатках цього може і не вистачити. Той же core i5-11400 в blender споживає близько 140-150 вт.

Збірки підходять для сучасних ааа-ігор з використанням переважно максимальної якості графіки в дозволі wqhd.

Просунута збірка (що amd, що intel) в моєму розумінні-це сучасна ігрова система, в якій використовуються найбільш актуальні процесори. Тут вже давно рекомендуються 6-ядерні чіпи ryzen 5 5600x і core i5-11600kf, що підтримують інтерфейс pci express 4.0. Так що для системи amd ми орієнтуємося на чіпсет b550. Втім, очевидно, що з метою економії навіть для просунутої збірки можна звернутися до менш дорогим b450-платам.

У жовтні в якості прикладу в таблиці вказана gigabyte b550 aorus elite. У порівнянні з asus tuf b450m-pro gaming ми маємо справу з повноформатним atx-пристроєм, який отримав більше слотів розширення-можливо, хтось активно користується всіма ними, а не просто встановлює відеокарту в peg-порт. Тут є відразу 6 конекторів для підключення вентиляторів, внутрішній роз’єм usb 3.2 gen1, displayport, usb 3.2 gen2, кнопка оновлення bios з флеш-носія.

Примітно, що у продажу можна знайти модель gigabyte b550 aorus elite v2. Начебто друга версія плати повинна бути краще, адже навіщо-то виробник її випустив у продаж. Однак на практиці виходить, що» звичайна ” gigabyte b550 aorus elite має більш якісний конвертер живлення, так як шість здвоєних фаз (застосовуються збірки vishay vrpower sic651 (50 a)) оснащені дублерами intersil isl6617a. В b550 aorus elite v2 від подвоювачів з якоїсь причини було вирішено відмовитися-значить, плата працює менш ефективно в плані харчування ядер cpu.

Вибір core i5 – 11600kf в просунутій збірці не обумовлений його подальшим розгоном. Я вже який місяць вибираю цей чіп за спочатку більш високу тактову частоту-4,6 ггц при завантаженні всіх ядер. Купивши core i5-11600, ми разом втрачаємо 300 мгц, а придбавши core i5-11400 — і всі 400 мгц, якщо розглядати тільки характеристики обчислювальних ядер цих процесорів.

Звичайно, k-чіпи можна і потрібно брати під розгін, однак для цього нам буде потрібно материнська плата на z-чіпсеті. Якщо розглядати недорогі пристрої, то з урахуванням невеликого округленнямодель msi z490-a pro буде коштувати 13 000 рублів. За цю ж ціну можна взяти gigabyte z590m, але вона, як мені здається, погано підходить для роботи під високим навантаженням. Так, конвертер живлення моделі gigabyte працює за схемою 8 + 1 фаз — в ланцюзі використовуються збірки vishay sic651a (50 a). Підсистема живлення msi z490-a pro отримала 6х2 + 2 фаз без подвоювачів зі збірками onsemi 4c029n (46 a) і 4c024n (78 a) — я протестував цю плату разом з процесором core i7-11700k.

Один з флагманських 8-ядерників intel споживає в» блендері ” більше 200 вт – і msi z490-a pro відмінно справляється з роботою core i7-11700k, адже елементи конвертера живлення не прогріваються вище 80 градусів цельсія. При цьому в просунутій збірці використовується менш ненажерливий core i5 – 11600k-з ним плата буде грітися ще менше.

Msi z490-a pro важко рекомендувати під розгін процесорів intel. У prime95, коли енергоспоживання core i7-11700k досягає 260 вт в середньому, конвертер живлення працює стабільно, але починає досить сильно нагріватися. Але ж той же core i5 – 11600k в розгоні до 4,8-5,0 ггц споживає порівнянну кількість енергії в ресурсоємних додатках. І дуже багато тут залежить від конкретного екземпляра процесора.

Взагалі сучасний розгін — це досить… Слизька тема для розмови. Сучасні чіпи amd і intel холодними точно не назвеш, а для їх охолодження в розгоні доведеться купувати суперкулер або ж систему рідинного охолодження. І все залізо треба підбирати в індивідуальному порядку. Що ж, детально тема оверклокінгу центральних процесорів буде порушена як – небудь іншим разом.

Проблема z490-плат полягає ще і в тому, що вони не підтримують «з коробки» процесори core 11-го покоління, хоча та ж msi z490-a pro працює з цими чіпами, пропонуючи в тому числі і підтримку інтерфейсу pci express 4.0. Щоб rocket lake заробив на цих платах, необхідно оновити bios-про це я постійно згадую у випусках «комп’ютера місяця». На жаль, msi z490-a pro не володіє функцією автоматичного оновлення прошивки у вимкненому стані, тому доведеться надходити наступним чином: після покупки матплати її можна віднести в гарантійний відділ, де вам допоможуть оновити bios — це стосується не тільки x-com shop. Деякі інші магазини можуть заздалегідь оновити прошивку bios за погодженням з покупцем.

Правда, до мене msi z490-a pro приїхала з уже встановленою версією bios під номером 2.80-вона підтримує чіпи rocket lake. При цьому на коробці ніяких наклейок про підтримку core 11-го покоління не було. І все ж не можна виключати, що мені просто попалася свіжа модель з недавно прибула в росію партії плат — якщо так, то приємно, чорт забирай.

Якщо ви не будете зв’язуватися з розгоном core i5-11600kf, то простіше взяти плату, яка за замовчуванням дружить з чіпами rocket lake. І тут, в гонитві за економією, цілком підійде плата на чіпсеті b560. З урахуванням того, що розгоном займається абсолютна меншість користувачів, в таблиці вказано більш простий і дешевий варіант материнської плати — gigabyte b560m aorus pro.

Правда, ця плата має невідключається в bios ліміт потужності для процесорів rocket lake – 170 вт, але не виключено, що це проблема тільки прошивки f5. Виробник явно перестраховується, так як конвертер живлення b560m aorus pro непогано справляється зі своєю роботою. Втім, цього виявляється достатньо для роботи core i7-11700k на максимальній частоті 4,6 ггц при завантаженні всіх ядер в blender. У тому ж prime95 частота чіпа знижується пропорційно встановленому ліміту потужності.

Ось куди я витратив би свої кровно зароблені грошики замість покупки однієї лише radeon rx 6700 xt або будь-якого іншого аналога. Рано чи пізно відеокарти за нормальною ціною з’являться у продажу – і необов’язково це буде самий топовий 3d-прискорювач. І в бездефіцитні часи дорогі адаптери в системі координат “ціна-продуктивність” виглядали не дуже привабливо. Згадати хоча б geforce rtx 2080 super, який в порівнянні з geforce rtx 2070 super при +15 000 рублів до ціни видавав +10% fps. А ось потужної платформи-будь то amd am4 або intel lga1200 — вистачить дійсно надовго. Тим же, хто чекає нові масові платформи і епоху ddr5, варто орієнтуватися на листопад цього року. Саме тоді з’явиться lga1700 і перші реальні тести чіпів alder lake, а разом з ними — і повноцінне дослідження ddr5-пам’яті.

Ultra hd.

Визначитися з матплатами для максимальної збірки виявляється , мабуть,найпростіше. Основа наших топових пк повинна витримувати будь-які навантаження-це стосується обох платформ. Купувати найдорожче або економити — виключно ваш вибір, але в рамках «комп’ютера місяця» навіть для наворочених систем в 2021 році я не рекомендую плати дорожче 25 000 рублів. У тій же збірці amd використовується плата на молодшому наборі логіки b550, проте в збірку береться щось круте-рівня gigabyte b550 aorus master, наприклад.

У другій половині року amd випустила версію чіпсета x570s, що не вимагає активного охолодження. Однак на початку місяця материнські плати з оновленим набором логіки так і не з’явилися у продажу. Відмовляючись від x570, ми не зв’язуємося з гарячим набором логіки, для якого необхідне активне охолодження. При цьому функціональність максимальної збірки мало страждає від цього, так як, мабуть, єдиним недоліком b550-плат — малозначущим, втім — є можливість підключити всього один накопичувач pci express 4.0.

Нижче представлений список корисних статей, які допоможуть вам у виборі тих чи інших комплектуючих, а також при самостійній збірці пк: