Фейкові побачення в інтернеті принесли кіберзлочинцям не менше 18 млн рублів

5

Згідно з результатами дослідження фахівців з кібербезпеки group-ib, в останні роки істотно почастішали випадки шахрайства з фейковими побаченнями в інтернеті. За 3 роки число доменів і пов’язаних з цією схемою підроблених сайтів зросла в 30 разів, а доходи тільки однієї з виявлених 24 угруповань склали 18 млн рублів.

Джерело: pexels.com

Схема фейкового інтернет-побачення (fake date) відносно проста. На платформах на кшталт tinder або badoo з чоловіком знайомиться «дівчина», яка практично відразу запрошує його на побачення і веде з вихідної платформи в месенджер — найчастіше telegram. Далі вона повідомляє, що у неї є квиток на який-небудь масовий захід, наприклад, спектакль або виступ популярного стендапера, демонструє qr-код квитка і пропонує жертві придбати місце поруч з нею. Далі вона скидає посилання на оплату, жертва втрачає гроші, а «дівчина» перестає виходити на зв’язок.

Дана схема стала особливо популярною серед шахраїв в 2020-2021 рр., хоча перші інциденти за скаргами користувачів компанія group-ib відзначила ще в 2018 році. Тоді шахраї запрошували своїх жертв в так звані «антикіно» — кінотеатри з залами для двох глядачів. У 2019 році фахівці виявили 25 підроблених ресурсів театрів, ресторанів, стендап-шоу, в 2020 році було виявлено ще 263 домену з такими ресурсами, а в 2021 році їх число вже зросло до 428. Схему fake date реалізують як мінімум 24 шахрайські угруповання.

Джерело: pexels.com

На думку керівника відділу просування продуктів компанії “код безпеки” павла коростельова, сплеск шахрайств з використанням фішингових сайтів обумовлений двома факторами, пов’язаними з пандемією. У жертв виникла потреба заповнити дефіцит у спілкуванні, а шахраї були змушені переступити закон, оскільки у них знизилися доходи від легальної діяльності. З урахуванням доступності великого числа cms (систем управління вмістом сайтів) створення подібних ресурсів не вимагає глибоких технічних знань. А для протистояння подібним схемам користувачам соцмереж і сервісів знайомств слід проявляти пильність: з перших же хвилин знайомства пропозицію зустрітися або перейти в месенджер для подальшого спілкування повинні насторожити.

Аналітик компанії “інфосистеми джет” ігор фіц впевнений, що в перспективі шахраї спробують автоматизувати свої дії, запустивши масові розсилки і, таким чином, збільшивши охоплення потенційних жертв. Директор з технологій компанії infosecurity микита пінчук зазначив, що число підроблених сайтів знайомств також зростає-на подібних ресурсах жертви платять гроші за віртуальні подарунки, піддаються загрозам витоку персональних даних або банального шантажу.

Наталія красильникова, представник сайту знайомств mamba, заявила, що подібні схеми відомі вже давно, і платформа блокує спроби відправки подібних повідомлень за допомогою алгоритмів захисту від спаму. Тому шахраї намагаються відвести жертв в месенджери, і при отриманні подібних пропозицій варто бути пильним.